Czy mam wpływ na swoje życie psychoterapia Warszawa

Czy mam wpływ na swoje życie? Co może mieć wpływ na Twoje życie? Co te pytania mają wspólnego z psychoterapią?

Szukając odpowiedzi na pytanie czy masz wpływ na swoje życie, zapraszam cię do wizualizacji. Na początek wyobraź sobie statek płynący w nieznane.

  • Jaki on jest? Duży, mały, płynie wolno czy szybko.
  • Gdzie siedzisz na miejscu pasażera zadowolony, że ktoś steruje?
  • A może jesteś przerażony, bo nikt nie trzyma steru?
  • Czy sam stoisz za sterami?

Gdyby statek był metaforą twojego życia, to jakie ono jest? Jak wygląda twoje życie? Kto nim kieruje? Kto ma wpływ na twoje życie?

Początki wpływu na swoje życie.

Kiedy wkraczasz w dorosłość, wyobrażasz sobie jak będzie wyglądać twoje życie. Już jako dzieci mamy wyobrażenia i marzenia o tym kim będziemy, gdy dorośniemy.

U progu dorosłości podejmujemy pierwsze decyzje, które wpływają na nasze życie. To wybór kierunku studiów, wybór pierwszej pracy. Wybór znajomych, wybór pasji.

Marzysz o cudownej przyszłości, o sukcesach zawodowych, ukochanej pracy, partnerze, rodzinie, dzieciach. Mocno wierzymy, że te plany się ziszczą, podejmujesz działania, które mają doprowadzić do spełnienia marzeń.

W jakim miejscu jesteś, czy rzeczywistość wygląda tak jak tego chciałeś?

Może po drodze pojawiły się przeszkody, których nie mogłeś przewidzieć i jest inaczej. Może zastanawiasz się czemu popełniasz te same błędy?

A może nigdy nie podejmowałeś świadomie decyzji, tylko płynąłeś z nurtem lub tam gdzie ktoś mówił. A życie wymaga byś podejmował decyzje albo rozlicza cie z dotychczasowo kierunku.

Zaczynasz dostrzegać pewien schemat swoich działań. Dochodzi do twojej świadomości myśl-pytanie

Kto kieruje Twoim życiem?

Czy pozwalasz innym sobą kierować, określać cele, kierunki. Wybór szkoły, studiów był twój, czy może rodziny? Bo taka jest tradycja, bo wszyscy kończą medycynę, prawo.

Co w twoim życiu jest tym, czego pragniesz naprawdę?

Praca, którą wykonujesz czy jest twoim świadomym wyborem, czy męczysz się i nudzisz. Jesteś tam wbrew sobie, bo kredyt, bo rodzina.

Czy widzisz siebie na statku bez kapitana?

Życie, którym nikt nie kieruje, samo się tak jakoś wydarza. Niby wszystko jest dobrze. Bywa jednak, że doświadczasz niepokoju co będzie dalej.

A może czujesz, że nic się nie układa. Spotykają cię same przykrości, ciągle są jakieś przeszkody. Obawa o to jak będzie,

Stratą takiego życia jest też to, że kieruje Cię ono być może tam gdzie nie chcesz być.

A może jesteś szczęściarzem, który trzyma stery?

Z ufnością do siebie prowadząc statek życia przez sztormy i niepogodę. Z wiarą, że spotkają cię dobre rzeczy, że poradzisz sobie z trudnościami. Z otwartością na nowe i nieznane, z lekkością i radością.

Jeśli tak jest gratuluję, zapewne jesteś bardzo szczęśliwą osobą. A jeśli tak nie jest, a ten stan Ci bardzo się spodobał. Nic straconego.

A jak ma się do tego psychoterapia?

Psychoterapia jest drogą do odzyskania wpływu na swoje życie. Do odbudowania wiary we własne siły, pewności i zaufania we własne wybory, do pracy nad zaufaniem do świata i ludzi.

Jest drogą do zmiany miejsc z pasażera na kapitana. Tak jak kapitan uczył się żeglować, tak ty również możesz nauczyć się żyć inaczej.

Photo by Bobby Burch on Unsplash