Psychoterapia online Warszawa

Psychoterapia online pomocna jest dla Polaków, którzy przebywają za granicą oraz dla osób, które nie wychodzą z domu. Przedstawiam programy do psychoterapii online. A także zasady pracy psychoterapeutycznej online dla klientów i psychoterapeutów.

Psychoterapia online może być jedyną formą wsparcia lub też formą pomocną do stacjonarnych sesji. Sesje zdalne różnią się od spotkań osobistych. Jednak dla osób, które potrzebują psychoterapii, a nie mogą przyjść osobiście na sesje, to może być jedyny sposób na pomoc.

Poniżej opiszę

 • dla kogo jest psychoterapia online
 • jak wygląda sama psychoterapia online
 • z jakich programów można korzystać w psychoterapii online
 • jakie są zasady psychoterapii online

Przedstawię zasady, którymi sama się kieruję. Wypracowane były w trakcie mojej pracy online.

Dla kogo jest psychoterapia online?

Psychoterapia online jest formą wsparcia dla osób, które wyjechały z Polski lub swojego kraju. Osobiście pracuję w języku polskim, więc będę pisać z perspektywy osób polskojęzycznych.

Psychoterapia online jest też forma kontaktu dla osób, które nie mogą wyjść z domu. Kiedy piszę ten artykuł jesteśmy w trakcie izolacji społecznej z powodu koronawirusa. Scenariusz, który mógł pojawiać siew filmach sci-fiction stał się naszą rzeczywistością.

Obecnie jest to jedyna forma pracy psychoterapeutycznej. Pomaga podtrzymać dotychczasowy kontakt oraz jest formą wsparcia dla tych, którzy tego potrzebują w sytuacji izolacji.

Jak wygląda psychoterapia online?

Psychoterapia online odbywa się raz w tygodniu o ustalonej porze. Jeśli jesteś nową osobą, najpierw odbędzie się konsultacja do psychoterapii. Forma spotkania będzie podobna.

Sesje możesz mieć u siebie w domu. Jeśli nie masz warunków na spotkanie w domu, to możesz iść do w samochodu, może do ustronnego miejsca w parku. Podczas pandemii, te opcja jest mocno ograniczona. Warto szukać w tym czasie niekonwencjonalnych rozwiązań.

Psychoterapeuta w zależności od warunków może pracować ze swojego gabinetu lub z domu. Obydwie strony muszą zadbać o kilka zasad, o których pisze poniżej.

Sesja odbywa się za pomocą programu umożliwiającego pracę online. Ja osobiście korzystam z zooma, który bardzo przypadł mi do gustu. Poniżej opisze kilka możliwości, do skorzystania również dla psychoterapeutów.

Programy do psychoterapii online

 1. Zoom – bezpłatny program do sesji 1 na 1. Bardzo dobry do psychoterapii grupowej, wymaga jednak wykupienia abonamentu przez psychoterapeutę.

  Ściągnij aplikację na telefon lub komputer i załóż konto. Nie jest to wymagane, ale ułatwia korzystanie. A w czasach obciążenia serwerów, działa lepiej niż przez stronę. Od psychoterapeuty otrzymasz link do sesji. Jednorazowy lub cykliczny. Program umożliwia ustawienie hasła do sesji.

  Przydatna jest opcja dzielenia ekranu i udostępniania plików, prezentacji. Jeśli pracujecie z materiałami. Program łączy się z kalendarzem googla, gdzie łatwo zapisują się linki do sesji w wybranym dniu i godzinie.

  Od klienta potrzebny jest adres e-mail, na który zostanie wysłane zaproszenie.
 2. Skype- znany zapewne wszystkim komunikator. Nie wymaga linków i haseł. Dodajesz osobę do swojej listy kontaktów.

  Potrzebny jest nick (nazwa) profilu na Skype. Pomocne jest zdjęcie, bowiem jest sporo osób o tym samym imieniu i nazwisku. Jest zablokowany w niektórych krajach.
 3. Whatsapp- z możliwością sesji wideo na telefonie. Niestety przez stronę nie ma połączenia wideo. Wymagany jest numer telefonu osoby. Jest to jakiś rodzaj selekcji, bo musisz dodać osobę do swojej książki adresowej w telefonie.

  Praca z telefonu dla psychoterapeuty może być trudna przy kilku godzinach sesji.
 4. Messenager- również opcja wideokonferencji. Wymaga konta na FB oraz aplikacji messenger na telefonie.
 5. Signal– kolejne narzędzie gwarantujące bezpieczeństwo sesji.
 6. MWTeam- aplikacja do sesji grupowych oraz pojedynczych. Wymaga posiadania office 365 przez dwóch użytkowników.
 7. rozmowa telefoniczna- nie jest to program do sesji online. Ale w sytuacji braku możliwości skorzystania z wiedorozmowy jest jeszcze jednym narzędziem.

Prawdopodobnie programów jest jeszcze więcej. Jeśli znacie jakiś program do sesji online i próbowaliście go, to napiszcie na moim FB.

Zasady psychoterapii online

Praca psychoterapeutyczna online wymaga zastosowania kilku zasad. Dotyczą one zachowania tajemnicy i dyskrecji sesji oraz komfortu pracy.

 1. Tajemnica: Sesje objęte są tajemnicą. Przygotowując się do spotkania warto o to zadbać. Znaleźć miejsce, do którego nikt nie będzie wchodził (pokój, przy trudnych warunkach może garaż, samochód, albo łazienka). Ważne, żebyś czuł się tam bezpiecznie. I miał komfort, ze twoja rozmowa nie będzie podsłuchiwana.

  Jeśli nie mieszkasz sam i masz obawy przed tym, ze ktoś Cię usłyszy możesz puścić w tle muzykę. Najlepiej melodię, bez słów, która nie będzie cię rozpraszać.

  Poproś domowników o dyskrecję. Może w czasie trwania sesji mogą wyjść na spacer, albo coś obejrzeć lub zagrać.
 2. Komfort: Sesje online angażują dużo bardziej naszą uwagę. W dodatku opierają się na ograniczonej liczbie kanałów odbioru.

  Ustaw kamerę w odległości 1-1,5m od siebie. Dobrze jeśli będziesz widoczny w podobny sposób jak na sesji. Mniej więcej od pasa w górę. Przestrzeń na ekranie wokół ciebie, sprawia, że odbiorca ma więcej przestrzeni. Pozwala to również na widzenia reakcji twojego ciała, które jest ważnym aspektem pracy oświadczeniowej.
 3. Jakość połączenia: Jakość połączenia często nie zależy od nas, tylko od narzędzia, z którego korzystacie. To na co masz wpływ, to na szybkość internetu. Dowiedz się jaką masz jakość internetu, zapytaj swojego operatora czy możesz go polepszyć.

  Odległość od routera też ma znaczenie. Jeśli sygnał musi pokonać kilka ścian do twojego pokoju, to jego jakoś słabnie.
 4. Płatność: Za sesje online możesz płacić przelewem na konto, które poda Ci psychoterapeuta. ja mam zasadę, aby dokonywać opłaty przed sesją i wysyłać potwierdzenie przelewu na e-mail.
 5. Czas: Zarezerwuj sobie na sesje godzinę. Problemy z połączeniem niezależne od Was, mogą uniemożliwić sesję. Wtedy razem z psychoterapeutą szukajcie rozwiązań. Czasami szwankuje dźwięk, wtedy można połączyć się telefonicznie, a obraz mieć przez inny program.

Psychoterapia online jest wyzwaniem dla osób, które wcześniej nie korzystały z takiej formy pomocy. Pierwsze spotkanie może krępować i powodować, ze czujemy się nie swojo.

Za każdym razem, to będzie się zmieniać. Dziel się tymi obawami z psychoterapeutą. Praca online nie zastąpi kontaktu osobistego. Dlatego warto w miarę możliwości przeplatać sesje, tymi osobistymi.

Photo by Mathilde LMD on Unsplash