Jak wygląda psychoterapia Warszawa

Psychoterapia jest to wyjątkowym rodzaj spotkania i rozmowy, którego to Ty jesteś podmiotem. Wspólnie próbujemy zrozumieć Ciebie i Twój świat. Dowiedz się jak wygląda psychoterapia i rozmowa z psychoterapeutą.

 

 

 

Rozmowa z psychoterapeutą inna niż wszystkie. 

Psychoterapia jest wyjątkową rozmową. Raz w tygodniu masz czas tylko dla siebie, podczas gdy druga osoba jest skupiona na Tobie. Słucha Cię, czujesz się rozumiany.

W psychoterapii skoncentrowanej na osobie i jej emocjach kierujemy się

  • bezwarunkową akceptacją
  • empatią
  • byciem autentycznym w relacji

Jest to triada Rogersowska, którą kieruje się psychoterapeuta. Okazuje on klientowi bezwarunkową akceptację, tego kim jest. Terapeuta nie ocenia, nie krytykuje. Stara się zrozumieć.

Psychoterapia jest procesem, w którym terapeuta kieruje się empatią. Może on dzięki empatycznym przypuszczeniom, empatycznemu rozumieniu, empatycznemu odzwierciedleniu uznać i przyjąć Twoje doświadczenie.

Autentyczność w psychoterapii humanistycznej pozwala Ci widzieć terapeutę z jego reakcjami. Jest on prawdziwy w swoich reakcjach, nie udaje. To buduje zaufanie w relacji.

 

Czym rozmowa psychoterapeutyczna różni się od innych?

Zazwyczaj psychoterapeuta jest dla Ciebie kimś, o kim mało wiesz. Jedna z zasad psychoterapii, mówi o tym, że “nie leczy się bliskich”.

Dzięki braku zależności, braku wspólnych doświadczeń jesteś dla psychoterapeuty, a on dla ciebie jak czysta karta. Razem rozpoczynacie relacje.

Wyjątkowa relacje i czasami taką dziwną. Dziwną, bo ty raczej mało wiesz o swoim terapeucie. Wyjątkowa, bo dzięki czystości relacji, możesz poczuć się w pełni przyjętym, akceptowanym takim jakim jesteś.

Jednym z najbardziej poruszających  momentów w psychoterapii, jest chwila, kiedy czujesz całym sobą, że masz prawo i możesz być taki jak czujesz, że jesteś.

Psychoterapeuta pomoże Ci zrozumieć siebie.

Psychoterapeuta podczas sesji pomaga rozpoznać emocje, jak różne sytuacje z życia na ciebie wpływają. Specjalista podąża za Tobą. Jest trochę jak współtowarzysz drogi.

Dla mnie, to bycie obok Ciebie, tak jak tego potrzebujesz. Jestem za Tobą, przy Tobie, wspólnie idziemy Twoją drogą.

To ty wyznaczasz kierunek. Wierzę, że w Tobie jest ukryte rozwiązanie. Razem możemy je odkryć.

Kiedy widzę zaciemnione miejsca, staram się Ci je rozjaśnić. Słucham Ciebie i staram się zrozumieć twoje przeżycia.

Wszystko to ma pomóc zrozumieć nam Ciebie. To jak reagujesz, jak radzisz sobie z w różnych sytuacjach. Ta świadomość pozwoli Ci lepiej rozumieć siebie oraz swoje reakcje.

  • zrozumiesz, co kryje się pod wybuchami wściekłości
  • dowiesz się dlaczego unikasz ludzi i ciągle myślisz, że wszyscy chcą ci zaszkodzić
  • zauważysz jak odpychasz od siebie ludzi, bo boisz się bliskości

Gdy będziesz siebie rozumieć, będziesz mógł powoli zmieniać, to co Ci przeszkadza.

Jak wygląda psychoterapia?

Pierwsze spotkanie, to konsultacja psychoterapeutyczna. Podczas tej sesji możesz czuć zdenerwowanie, to naturalne. Przecież zaczynasz opowiadać o swoim życiu obcej osobie.

Powiedz terapeucie o tym, co cię trapi. Dlaczego teraz zdecydowałeś się przyjść na terapię?

Kolejne spotkania, to rozpoczęcie procesu psychoterapii. Początkowe sesje mają pomóc Tobie i terapeucie w określeniu celu pracy. Może być on bardziej specyficzny dla tego jak przezywasz sytuacje, jak się zachowujesz.

Takimi celami do pracy mogą być na przykład:

  • zrozumienie jak to się dzieje, że jesteś cały czas sam, mimo, że podejmujesz różne działania
  • poradzenie sobie z blokadą, którą odczuwasz, gdy jesteś wśród ludzi albo masz wyrazić swoje zdanie
  • odkrycie czemu tak wybuchasz, czy kryją się za twoją złością inne uczucia

Mając określone twoje kierunki do pracy oraz to jaką zmianę chcesz uzyskać, następują kolejne etapy pracy.

Będzie to czas na budowanie relacji, zaufania z terapeutą. Będziesz uczyć się rozumieć swoje  uczucia i dążyć do zmiany. Psychoterapia ma pomóc ci czuć się lepiej ze sobą i w swoim życiu.

W swojej pracy psychoterapeutycznej bliskie jest mi towarzyszenie i podążanie za osobą w myśl rogersowskiej triady. Często pytam o doświadczenia płynące z ciała. To poprzez ciało możesz mieć kontakt ze swoimi uczuciami. Pomocny w tym jest focusing, zatrzymanie się przy odczuciach z ciała i szukaniu ukrytych znaczeń.