FFocusing to droga do tego, aby ponownie zacząć czuć siebie. Czuć nie tylko swoje emocje. To czuć całość wewnętrznego doświadczenia, jakie pojawia się w wyniku twojej relacji z otaczającym światem.
Wewnętrzne doświadczenie, czyli felt sense, to termin utworzony przez Eugene Gendlina- twórcy focusingu. Oznacza ono doświadczenie, które trudno opisać słowem. Jest to wewnętrzne poczucie, które jeszcze jest nienazwane.
Wewnętrzne poczucie- felt sense.
Felt sense jest jak kompozycja, melodia, którą słyszysz, a nie zapis poszczególnych nut. Jest całościowym doświadczaniem siebie i świata. Masą danych, która płynie do ciała. Kiedy zatrzymasz się i skupisz uwagę poczujesz jak wiele sygnałów odbierasz oraz jak reaguje twoje ciało na to, co dzieje się wokół ciebie.
Jest wewnętrznym poczuciem, jest niejasne, często mgliste, jeszcze nie ubrane w słowa.
Felt sense jest jak rzeka, woda która w niej płynie dostosowuje się do terenu. Po górskich zboczach będzie płynęła wartko, po nizinach spokojnie, leniwie rozlewając się. Podobnie jak woda nasz felt sense dostosowuje się do warunków danej sytuacji.
Focusing jest to proces zatrzymania się i uważności skierowanej do ciała, aby odbierać wielość i złożoność doświadczenia.
Felt sense jest doświadczeniem nie mentalnym, ale fizycznym. Cielesną świadomością istnienia jakiejś sytuacji, osoby albo wydarzenia. Wewnętrzną aurą, która obejmuje wszystko, co w danym omencie czujesz i wiesz o danym obiekcie- obejmuje i komunikuje ci to wszystko jednocześnie, a nie szczegół po szczególe.”
Eugene Gendlin
Focusing, to słuchanie ciała.
Focusing, to sposób słuchania swojego ciała. Słuchanie go z otwartością, empatią, troską i akceptacją. Czasami wydaje się to niezwykle trudne. Jak słuchać z akceptacją lęku lub zazdrości. To właśnie, z pełnego akceptacji przyjęcia tego, co właśnie czujesz, płynie zmiana. Pierwszy krok, to przywitanie tego, czego właśnie doświadczasz. Następnie zrobienie dla tego przestrzeni i pozwolenie by było takie jakie jest.
Paradoksalnie, to kontakt z uczuciami powoduje ich zmianę. Odcinając uczucia i własne doświadczenie, tak na prawdę je wypieramy. A one gdzieś tam w środku znajdują sobie miejsce i utykają w twoim ciele. Wyskakują w nieoczekiwany sposób w jakiejś sytuacji. A gdy są trzymane mocno i spychane, spychane, to dają o sobie znać poprzez ciało, w bólach brzucha, głowy, atakach paniki.
Jak zacząć czuć?
Focusing składa się z 6 kroków, które zbliżają do wewnętrznego doświadczania. Zaleca się ćwiczenie focusingu w partnerstwie. Jak zacząć czuć własne ciało, gdy jeszcze nie zdecydowałeś się na praktykę focusingu.
Na początek proponuję Ci otworzyć się na ciało i na to co się w nim dzieje, gdy jesteś w różnych sytuacjach, z różnymi osobami. Zadaj sobie wtedy pytanie jak się mam w swoim ciele, jak się czuję. Zwracaj uwagę na wewnętrzne reakcje, mogą to być fizyczne odczucia takie jak ucisk w brzuchu, gula w gardle.
Bądź uważny i otwarty. Znajdź w sobie postawę akceptacji i otwartości tego co się pojawi, co poczujesz. W focusingu nie oceniamy.
Postaraj się zaciekawić tym, co czujesz w danej sytuacji. Co takiego się tu dzieje, że czuję ścisk w brzuchu. Czasami odpowiedź może być jasna i czytelna np. wygłaszam prezentację w pracy, a nie lubię wystąpień publicznych. To trema.
Zauważ to, nazwij jeśli jest to możliwe i pozwól temu być. Po chwili może się trochę rozpuści albo odpuści. A może z akceptacją i zgodą na to, że teraz się stresujesz łatwiej będzie Ci zadbać o siebie.
To pierwsze kroki do kontaktu ze swoim ciałem. Focusing jest też pomocny w procesie psychoterapii, gdy pracujemy ze snami, blokadami, a nawet wewnętrznym krytykiem.
Rozwijanie umiejętności focusingu.
Zapraszam na sesje focusingowe, które prowadzę w gabinetach psychoterapii w Warszawie. Możemy umówić się na kilka sesji indywidualnych abyś mógł nauczyć się kontaktu z ciałem i rozpoznawania tego co mówi. Możemy spotkać się w gabinecie GAJ na Ursynowie lub na Gocławiu.
Polecam Ci strony do zapoznania się z focusingiem.
The International Focusing Institute – Skupia międzynarodową społeczność zajmującą się focusingiem. Strona jest po angielsku. Jest też baza wiedzy o focusingu.http://www.focusing.pl/- Strona polskiej trenerki focusingu- Agnieszki Klimek. Serdecznie polecam jej warsztaty focusingowe.
Literatura:
Eugene T. Gendlin “Focusing-oriented psychotherapy”
Ann Weiser Cornell “Focusing. Mądrość ciała”
Peter A. Levine “Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy”