Silne emocje potrafią zalać, to tak jakby na chwilę znaleźć się na wzburzonym morzu, traci się stabilność. Złość zamienia się w silny wybuch, a smutek w morze łez, których nie można ukoić. Emocje potrafią zalewać, gdy przez lata były nie dopuszczane albo nie masz umiejętności ich regulacji, czyli wyciszenia.
Emocje, gdy robi się groźnie.
Uczucia, które przychodzą niczym wielka fala, potrafią jak ona zmieść wszystko wokół. Gdy jesteś pod wpływem bardzo silnych emocji, zapewne zauważasz, że w gniewie ranisz wszystkich na około i nie rozumiesz skąd to się bierze. Pojawiający się płacz na sytuację w pracy wydaje Ci się nieadekwatny. Nie rozumiesz czemu brak docenienia od szefa albo jego krytyka tak bardzo Cię ranią.
Kiedy emocje się piętrzą i nie mogą być na bieżąco wyrażane dochodzi do ich ujścia, często jest to wybuch. Bywa też, że nie dopuszczasz do siebie jakichś przeżyć np. smutku. Blokujesz się na jego przeżywanie ze strachu, boisz się rozsypania, a może trudno Ci dopuścić myśl o swojej wrażliwości.


Zawsze za silnymi i nieadekwatnymi reakcjami stoi jakaś przyczyna. Często psychologiczna, czasami spowodowana innymi czynnikami np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy.
Ukojenie emocji przez rozmowę.
O tym, co przeżywasz warto rozmawiać i dzielić się. To pomaga w rozpoznawaniu swoich stanów emocjonalnych, zauważaniu jak doświadczasz uczuć w ciele- jak się zaczynają, jak rozwijają i jak je blokujesz.
Ukojenie wzburzonych uczuć możliwe jest przez techniki relaksacyjne, uważnościowe oraz Focusing, który osobiście bardzo polecam. Focusing to słuchanie siebie poprzez zatrzymanie się i czucie swojego ciała.
Psychoterapia i praca z emocjami.
Kiedy nie działają sposoby na wyciszenie, rozważ spotkanie z psychoterapeutą. W każdej psychoterapii pracuje się z uczuciami i tym jak je przezywasz. W psychoterapii EFT- emotion focused therapy, czyli terapii skoncentrowanej na emocjach, praca polega na rozpoznawaniu schematów emocjonalnych i zmianę ich.